Gemerinfo.sk, foto: T. Bosini | 25.9.2020

Foto/video: Skláreň v Utekáči búrajú, vznikne tu priemyselný park

V týchto dňoch prebieha búranie historickej sklárne v Utekáči. Miestni tomu prizerajú s nostalgiou.

„Ak sa dá hovoriť na Slovensku o hladových dolinách, toto je ona. Kedysi svetoznáme miesto je dnes múzeom úpadku. Dvesto rokov boli tunajšie sklárne príkladom úspešnej industrializácie, až kým ich nedostihla mečiarovská privatizácia a tunelovanie. Generácie obyvateľov pracovali v továrni, no v roku 1998 pece vyhasli. Nezamestnanosť sa vtedy blížila k 100 percentám. Podľa dobového opisu sa po uliciach motali ľudia bez nádeje a peňazí„, uvádza na svojej stránke o utekáčskej sklárni občianske združenie Čierne diery.

Tak veľa pre Utekáč a okolie znamenala sklárska fabrika. Jej história siaha až do roku 1801. Sklárne vyrábali tabuľové a nápojové, ale aj luxusné krištáľové, farebné, brúsené a maľované sklo. V prvých rokoch 20. storočia prešla skláreň kompletnou rekonštrukciou, bola pridaná nová technológia na tavenie skla – generátorový plyn. Začalo sa vyrábať ryté, maľované, brúsené i matované sklo. Novinkou boli petrolejové lampy. Neskôr sa pridala aj výroba známych termosiek a žiarovkových baniek.

„Po páde socializmu skláreň zápasila s ekonomickými problémami, neplatila za plyn a 31. decembra 1995 ju sprivatizovali. Zmeny vlastníkov nepriniesli rozvoj, práve naopak, na konci roka 1998 pece vyhasli a výroba sa definitívne zastavila,“ uvádzajú v príspevku Čierne diery.

V septembri 2020 sa začali búracie práce. Miestni obyvatelia sa búraniu prizerajú s rozpakmi. Uvedomujú si potrebu využiť priestor pre novú zamestnanosť, avšak prevládajú spomienky fabriky, ktorá kedysi živila celú dolinu.

„Je to zvláštny pocit a zabolí to každého Utekáčana, ako aj ľudí ktorí vo fabrike pracovali. Fabrika fungovala 200 rokov a prežila si 2 svetové vojny, požiare a bohužiaľ neprežila privatizáciu, ako aj mnoho iných fabrík a firiem po Slovensku,“ uviedol pre Gemerinfo.sk obyvateľ obce Utekáč Tomáš Bosini.

S fabrikou sa spájal aj kultúrny a spoločenský život v Utekáči. No ako zanikla huta zanikli postupne aj iné veci (kúpalisko, kino, lyžiarske vleky, hotel, zdravotné stredisko, obchody, mnohé kluby, spoločenské akcie) a v podstate všetko ostatné. Fabrika sa zavrela v roku 1998 a odvtedy chátrala.

„Pohľad na ruiny bol a je bolestivý.No teraz máme nové vedenie obce ktoré intezívne pracuje na tom aby sa do Utekáča opäť vrátil pracovný ruch. Držíme vedeniu obce a nám všetkým palce,“ uzavrel Tomáš Bosini.

Areál v súčasnosti už vlastní obec a aktívne sa snaží ho revitalizovať, získali na to grant Ministerstva hospodárstva SR vo výške 1,5 milióna eur. Pripravujú nové cesty, čističku, vodné a plynové prípojky, trafostanice a všetky inžinierske siete. Nový priemyselný park by mohol zaujať investorov a opäť priniesť do regiónu prácu.

Fotogaléria

Foto dňa