| 5.10.2020

Hnúšťanov na oblohe prekvapili zvláštne mraky, vieme o čo ide!

Na oblohe nad regiónom sa objavili zvláštne odrody druhu Altocumulus.

Na sociálnej sieti Facebook sa objavilo množstvo príspevkov zaujímavých oblakov. Podľa odborníkov ide o dve rôzne odrody a zvláštnosti u druhu Altocumulus.

Oblaky druhu Altocumulus sa vyskytujú vo výškach 2,5 až 6,5 kilometrov nad zemským povrchom. Sú to menšie alebo väčšie skupiny alebo vrstvy oblakov, farby bielej alebo šedej, popr. oboje, majúce vlastné tiene. Skladajú sa z malých oblačných častí podoby vĺn, kamienkov alebo okruhliakov, ktoré môžu byť buď navzájom oddelené, alebo môžu spolu súvisieť.

Tieto časti nadobúdajú niekedy podobu pretiahnutých rovnobežných okruhliakov a bývajú od seba oddelené ostro ohraničenými bezoblačnými pásmi. Veľmi zriedka sa vyskytujú v ploche altocumulov malé okrúhle medzery s riasnatými okrajmi takmer pravidelne usporiadané, takže pripomínajú svojím vzhľadom sieť alebo včelí plast.

V Hnúšti sa vystriedali dve odrody druhu Altocumulus:

Odroda Lacunosus: Menšie alebo väčšie skupiny alebo vrstvy oblakov majúce takmer pravidelne rozložené zaokrúhlené otvory, ktorých okraje sú niekedy rozriasené. Jednotlivé časti oblaku a bezoblačné medzery sú usporiadané tak, že pôsobia dojmom siete alebo včelieho plastu.

Foto: Lenka Kocková

Foto: Marcel Belušík

Odroda Undulatus: Menšie alebo väčšie skupiny alebo vrstvy oblakov sú usporiadané do vĺn. Také vlny sa môžu vyskytovať buď v pomerne celistvej oblačnej vrstve, alebo u oblakov zložených z jednotlivých oblačných častí, ktoré môžu spolu súvisieť alebo môžu byť vzájomne oddelené. Častokrát je možné pozorovať aj dvojitý systém vĺn.

Foto: Daniel Kolesár

Foto: Simona Morongová

Fotogaléria

Foto dňa