Forbes.sk, reprofoto: youtube.com | 16.11.2020

Miliardára z Fiľakova poznajú po celom svete vďaka nákupnému centru Westfield

Nedávno oslávil svoje 90. narodeniny. Netají sa tým, že pochádza z Fiľakova a detstvo mu ovplyvnil holokaust, pre ktorý prišiel o otca.

FIĽAKOVO – Svetoznámy miliardár Sir Frank Lowy, ktorý vlastní sieť nákupných centier Westfield po celom svete, pochádza z Fiľakova. Pred necelým mesiacom, 22. októbra oslávil svoje 90. narodeniny, ktoré oslávil v Izraeli, kde prežíva svoj dôchodok. Podľa magazínu Forbes, ktorý s ním pripravil aj rozhovor, jeho majetok sa pohybuje vo výške 5,7 miliardy dolárov, čo z neho robí 349. najbohatšieho človeka na zemi.

Lowy sa narodil v roku 1930 v meste Fiľakovo. Jeho život ovplyvnil rok 1938, keď územie až po Lučenec pripadlo prvej viedenskej arbitráži v Maďarsku. Jeho rodina stratila kontakt s tou, ktorú mali na Slovensku. Ako sa pre magazín Forbes Lowy vyslovil, bol „malým židovským chlapcom z Fiľakova“, ktorému holokaust zobral otca a detstvo.

Po druhej svetovej vojne v roku 1946 sa rodina Lowyovcov rozdelila na dva tábory – bratia Frank a John išli do Palestíny, ich matka Ilona s ďalším synom Alexandrom do Austrálie. O šesť rokov na to sa bratia rozhodnú presťahovať za matkou do Blacktown neďaleko Sydney, kde sa Frank oženil s jeho terajšou manželkou.

Začiatku podnikania u Franka Lowyho sa datujú do roku 1958, kedy skupoval pozemky pri železničnej stanici a založil si developerskú firmu, ktorú pomenoval Westfield. Netrvalo dlho a v 60. rokoch pribúdali nové nákupné centrá takmer po celej Austrálii. V roku 1985 sa stal Frank Lowy jedným z najbohatších ľudí v Austrálii, keď akcie Westfieldu vzrástli o 111 %.

V roku 2003 sa Lowy stal prezidentom austrálskeho futbalového zväzu. V roku 2008 prenikol Westfield aj do Veľkej Británii, kde boli otvorené prvé tri prevádzky v Londýne. Vtedajší starosta metropoly Boris Johnson povedal, že Westfield zmenil tvár mesta tak výrazne, ako nikto v stredoveku.

Jeho pôsobenie vo veľkej Británii zanechalo na jeho živote veľmi veľa. v roku 2017 absolvoval návštevu u kráľovnej Alžbety II., ktorá ho vyznamenala šľachtickým titulom. Rok 2018 bol posledným, kedy majiteľom Westfieldu bol aj Frank Lowy. Spoločne s ďalšími akcionármi predal podnik za 16 miliárd dolárov.

Foto dňa