GemerInfo.sk | 11.11.2020

Minister Naď zavádza, tvrdí mesto R. Sobota

Minister obvinil mesto z nezvládnutia testovania. Mesto sa bráni a hovorí, že svoju prácu zvládli.

V Rimavskej Sobote sa testovalo aj v rámci II. kola celoplošného testovania COVID-19. Mesto však v diskusii v relácii Na telo označil ako negatívny prípad prístupu k povinnostiam minister obrany SR Jaroslav Naď.

„…chcem povedať aj negatívny prípad a to je Rimavská Sobota, kde sme boli požiadaný pánom primátorom, aby sme tu otvorili niekoľko odberových miest a môžem povedať, že nakoniec to skončilo takže včera ste zachytili, že jeden lekár bol pod ťažkým vplyvom alkoholu a dnes ráno sme museli v podstate obsadiť našim personálom Ozbrojených síl Slovenskej republiky komplet odberné miesta, lebo samospráva to  jednoducho nezvládla a tie odberné miesta napriek tomu, že boli otvorené, tak sme museli komplet sanovať my. Tak na tomto tiež vidno aký je rozdiel v práci samospráv a nech sa občania Rimavskej Soboty, teda pýtajú, že prečo ráno museli čakať a nemali zabezpečený personál,“ povedal minister v relácii.

Vedúca odboru vnútorných vecí MsÚ Rimavská Sobota označila tieto vyjadrenia za nepravdivé.

S týmto vyhlásením p. ministra obrany sa nestotožňujeme, 6. novembra zasadal Krízový štáb mesta Rimavská Sobota, ktorý sa zaoberal vytvorením  jedného odberného miesta, nakoniec boli zriadené dve odberné miesta, aby občania mesta ako aj susedných obcí mali možnosť dať sa otestovať. V priebehu jedného dňa mesto zabezpečilo zdravotnícky personál, administratívny personál ako aj ochranný, hygienický a technický materiál na vlastné náklady.

V sobotu boli otvorené obidve odberné miesta so všetkým vybavením na riadny chod vykonania testov. Odbery sa vykonávali od 08.00 h do 20.00 h. V nedeľu boli otvorené od 08.00 h obidve odberné miesta v meste Rimavská Sobota.

Dňa 8.11. 2020 v predpoludňajších hodinách bola oslovená zodpovedná osoba Okresným úradom Rimavská Sobota, že Ozbrojené sily SR požadujú vytvoriť ďalšie odberné miesta. Na základe informácie z okresného úradu, že zdravotnícky personál zabezpečia Ozbrojené sily SR, Mesto Rimavská Sobota opäť  reagovalo promptne a v krátkom čase zabezpečilo administratívny personál ako aj technické vybavenie novovzniknutých odberných miest. Rozšírené odberné miesta začali pracovať cca od 13.00 h a občania mali možnosť sa dať otestovať v štyroch odberných miestach.

Ako Zsírosová dodala, samospráva zvládla aj túto  situáciu v priebehu niekoľkých minút. „Ostala som z vyjadrení pána ministra veľmi sklamaná, situáciu sme zvládli dobre a dokonca aj problém so zdravotníkom, ktorý prišiel pod vplyvom alkoholu sme rýchlo vyriešili a v testovaní sa pokračovalo.“

V médiách v sobotu prebehla informácia o lekárovi, ktorý pracoval pod vplyvom alkoholu, ráno o 9-tej nafúkaj 1,88 promile. Zsírosová potvrdila, že mesto aktívne konalo aj v tomto prípade. „Ihneď som bola kontaktovaná a v  priebehu 30 minút som zabezpečila zdravotnícky personál, ktorý mohol vykonávať svoju činnosť na danom odbernom mieste,“ doplnila Zsírosová s tým, že ide o ľudské pochybenie, nie pochybenie mesta. „Mesto Rimavská Sobota nezodpovedá za zdravotný stav lekára. Lekár na základe  oslovenia súhlasil s dobrovoľnou prácou na výkon testovania občanov v dňoch 07. 11. 2020 a 08. 11. 2020. Bolo to jeho vlastné rozhodnutie a na základe tohto rozhodnutia bol zaradený na odberné miesto“. Ako dodala, lekára mali už predtým osvedčeného, odbery vykonával aj v I. etape testovania a neboli s ním žiadne problémy.

Na otázku, prečo sa minister pustil do kritiky mesta Rimavská Sobota, Zsírosová odpovedala: „Sama som ostala veľmi nepríjemne zaskočená vyjadrením p. ministra na stranu mesta,“ povedala pre Gemerinfo.sk.

Foto dňa