Gemerinfo.sk, foto: Ortofotomapa, na titulke: Chellophoto.sk | 28.9.2020

O dechtové jazero nad Tisovcom sa zaujíma minister, aj prezidentka

Environmentálnu záťaž, ktorú po sebe zanechal bývalý závod miestnej vápenky v starom kameňolome v Tisovci, by mal vyriešiť majiteľ objektu.

O dechtovom jazere priamo nad mestom informuje portál Tvnoviny.sk. „Pôvodcom vzniku dechtu bol bývalý závod miestnej vápenky. Vyvážali ho sem v rokoch 1960 až 1994,“ píše portál Tvnoviny.sk. Ako uvádza mesto Tisovec v dokumente Povodňový plán záchranných prác mesta Tisovec a miestnej časti Rimavská Píla z roku 2010, envirozáťaž je umiestená medzi závodom a lomom v prirodzenom prostredí s vápencovým podložím.

Primátorka Tisovca v písomnom stanovisku pre Tvnoviny.sk uviedla, že pri pohľade na dechtové jazero jej je smutno. Vyriešenie problému je však v rukách majiteľov objektu. Rovnaký názor má aj minister.

„Obsahuje vyše tisíc ton envirozáťaží, ktoré by mala riešiť na prvom mieste vápenka, ktorá dodnes vlastní tento areál, čiže určenie zodpovednosti je celkom jednoznačné,“ povedal Ján Budaj, minister životného prostredia.

Spoločnosť CALMIT podľa portálu prebrala vápenku v roku 2001 aj s dechtovým jazerom ako „dedičstvo minulých dôb“. Zaplatili už vraj viacero štúdií sanácie.

Možným riešením by bola dotácia zo špeciálneho fondu na odstraňovanie environmentálnych záťaží. V súčasnosti sa z neho dá využiť suma 3,1 mil. eur.

Fotogaléria

Foto dňa