Facebook, foto: BBSK, GemerInfo.sk | 17.10.2020

Rozbitú cestu v Muráni opraví Skanska SK, kraj odovzdal stavenisko

Celá rekonštrukcia by mala stáť vyše 7, 5 milióna eur. Sľubujú, že to spravia do konca roka.MURÁŇ – Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vybral zhotoviteľa na opravu rozbitej cesty z Muráňa na Prednú Horu. Je ním spoločnosť Skanska SK, ktorá práce začala realizovať hneď v deň podpisu zmluvy. Informoval o tom kraj  na svojom Facebooku.

„Spoločnosť Skanska SK sme vybrali v priamom rokovacom konaní tak, ako nám to odporučili na Úrade vlády po konzultácii s Úradom pre verejné obstarávanie. Prioritou pre nás bola serióznosť a história spoločnosti, jej vystupovanie voči subdodávateľom a najmä dostatok voľných kapacít, ktoré sú pre rýchly priebeh prác rozhodujúce,“ povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Spoločnosť bude zároveň aj opravovať obchádzkovú trasu cez Muránsku planinu, aby bol možný prejazd aj počas nepriaznivého počasia. Cena celej rekonštrukcie, ktorá zahŕňa dve etapy sa vyšplhala na 7 547 038,18 eur vrátane DPH.

„Uvedená stavba je veľmi náročná nielen projekčne a technologicky, ale i z pohľadu časového. Je rozdelená na dve etapy a my urobíme všetko pre to, aby sme do 31. decembra tohto roku sprejazdnili úsek medzi Muráňom a Prednou Horou,“ povedal Ivan Gajdoš, riaditeľ projektu zo Skanska SK.

Čo sa na trase Muráň – Predná Hora stalo?

Pri stacionárnej búrke, ktorá potrápila náš región 28. júna podmyli dažde dve miestne komunikácie v okrese Revúca – cestu na Muránsku Zdychavu a na Prednú Horu. V prvej menovanej bol roztrhnutý len kus asfaltu a cesta bola prejazdná v jednom pruhu, no v druhej bola miestna komunikácia neprejazdná vôbec.

Samosprávny kraj sa touto situáciou zaoberal v posledných mesiacoch veľmi výrazne a bolo vidieť veľkú snahu z ich strany, aby cesta bola čo najskôr prejazdná. Situácia sa komplikovala však sporom predsedu BBSK Jána Luntera a predsedu vlády Igora Matoviča. Premiér tvrdil, že kraj žiadal od štátu sumu 19 miliónov eur, aj keď oprava by vyšla maximálne na osem miliónov. Župa sa voči týmto tvrdeniam ohradila. Síce potvrdili, že takúto sumu požadovali, no bola to len odhadovaná suma projektantov, len pár týždňov po tom, ako k mimoriadnej situácii došlo.

Fotogaléria

Foto dňa