obecrimavskabana.sk, Elena Polóniová | 14.9.2020

V Rimavskej Bani budú surfovať na internete zadarmo

Jedinou obcou v rámci okresu Rimavská Sobota, ktorá získala grant z Európskej únie na bezplatnú WiFi sieť, je Rimavská Baňa.

Vďaka iniciatíve WiFi4EU získali finančnú hotovosť vo výške 15-tisíc eur na vybudovanie bezplatnej WiFi siete na desiatich verejných priestranstvách obce. Podľa slov starostky obce Eleny Polóniovej, ide o pomoc pre obec, mrzí ju však jedna vec.

„Z našich lokálnych firiem, ktoré sprostredkúvajú internet, sa do verejného obstarávania neprihlásila ani jedna. Preto vyhrala firma z Nitry,“ povedala sklamane pre GEMERinfo.sk starostka. Ako ďalej doplnila, išlo o druhý pokus získať grant na vybudovanie bezplatného verejného internetu. V prvom pokuse v roku 2018 obec neuspela, úspešnejší boli o rok na to.

Túto finančnú kvapku na vybudovanie bezplatného internetu môže obec používať po dobu troch rokov na desiatich verejných priestranstvách. V R. Bani bude táto možnosť v komunitnom centre, areáli cintorína, na futbalovom ihrisku, námestí pred obecným úradom, v kultúrnom dom, zdravotnom centre, hasičskej zbrojnici na námestí smerom k tenisovému ihrisku a v základnej a materskej škole. „Tieto miesta sme vybrali preto, lebo vieme, že ľudia v nich to pripojenie potrebujú,“ doplnila Polóniová.

Rýchlosť pripojenia v rámci tohto bezplatného wi-fi by mala byť najmenej 30 Mbps. Slovensko bolo v tejto výzve celkovo úspešné. Grant získa dokopy 53 obcí. Z Banskobystrického kraja to sú ešte Banská Bystrica a Pohronská Polhora.

Foto dňa