Gemerinfo.sk, foto: Gemerinfo.sk | 14.9.2020

Zachovali sa gotické kostolíky vďaka chudobe?

Tri gotické klenoty Malohontu sa spomínajú v časopise The Slovak Spectator.

Kraskovo

V cestovateľskom vydaní prestížneho časopisu aktuálne píšu aj o 3 našich kostolíkoch – v Kraskove, Kyjaticiach a Rimavskej Bani. Podľa článku si zachovali svoje stredoveké črty kvôli chudobe, neboli totiž peniaze na prestavby.

Nie je známe, prečo autor spomenul len tieto tri kostoly Gotickej cesty. Publicita v takýchto časopisoch môže prilákať zahraničného turistu žijúceho na Slovensku – Spectator je jediný časopis ktorý u nás vychádza v angličtine.

Pre čitateľov Gemerinfo.sk sme preložili časť textu.

Kritika nerozvinutej turistickej infraštruktúry

Autor článku píše o kostoloch aj trochu kriticky. “Nanešťastie projekt nikdy nebol rozvinutý do sofistikovanejšej formy, pretože existuje minimálna podpora pre turistov vyhľadávajúcich stravovacie a ubytovacie služby pozdĺž Gotickej cesty. Ďalšou nevýhodou je, že vstup môže byť niekedy komplikovaný – pamätihodnosti sú spravované rozlišnými inštitúciami a len niektoré z nich stále slúžia ich pôvodnému účelu ako miesta modlitieb. To spôsobuje, že niekedy návštevník skončí pred dverami zatvoreného kostola, kde je iba, ak sa pošťastí, telefónne číslo na správcu, ktorý môže, ale aj nemusí prísť a pustiť turistov dnu.”

Rimavská Baňa

Mnohé sa zachránili, lebo neboli peniaze na nové

Zaujala aj informácia o postupnom vývoji v regióne v stredoveku – podľa uvedených informácií najprv šlo zrejme o veľmi bohaté, prestížne obce (potvrdzuje to aj archeologický nález, podľa ktorého historici pomenovali celú jednu etapu osídlenia Slovenska – Kyjatickú kultúru), ktoré však o pár storočí stratili na význame (napríklad vyťažením zlatonosných ložísk ako v prípade Rimavskej Bane) a obec, cirkev, resp. spoločenstvo bývajúce v okolí už nemalo dostatok financií na obnovu fresiek a prestavbu kostolov a vďaka tomu sa nám zachovali v plnej kráse.

Kyjatice

“Dokonca aj maličké kostolíky, ktoré ležia v dnes už zabudnutých dedinkách, mohli byť regionálnymi centrami veľkého významu a pýšia sa dychberúcimi stredovekými nástennými maľbami, rezbami a sochami. Historické regióny Spiš a Gemer sú bohaté na tieto kultúrne pamiatky, ktoré odborníci spájajú s príchodom prevažne nemeckých kolonistov v 13.storočí. V tom období boli tieto regióny križovatkami obchodných ciest a remesiel. Éra ekonomickej prosperity sa odrazila aj v architektúre, maľbe, drevorezbárstve a ďalších umeleckých činnostiach. Hoci to znie zjednodušene, hovorí sa, že množstvo týchto starodávnych pamiatok prežilo hlavne preto, že po období prosperity prišli horšie obdobia a nebol dostatok peňazí na ich odstránenie, alebo výmenu za novšie,” uvádza autor článku.

Celý článok v časopise The Slovak Spectator si môžete prečítať tu.

Redakcia Gemerinfo.sk ponúkla priestor na propagáciu Gotickej cesty aj občianskemu združeniu Gotická cesta, ktoré pracuje na zámere sprístupnenia objektov turistom. Rovnako ako v článku The Slovak Spectator, aj Gemerinfo v recenzii kritizovala niektoré chyby turistickej infraštruktúry. Zástupca združenia Peter Palgut však ako reakciu na nami zverejnený článok Gotická cesta je nádherná, sprievodcovia nezaujali (recenzia + foto), odmietol využiť priestor na propagáciu a odmietol na otázky odpovedať.

Fotogaléria

Foto dňa